МДФ і ДСП – найпопулярніші матеріали, які використовують при виробництві меблів. Це пов’язано з їхніми експлуатаційними характеристиками та невисокою вартістю порівняно з натуральною деревиною. Але є між ними й відмінності, на які варто звернути увагу, обираючи меблі для свого будинку.

МДФ і ДСП – найпопулярніші матеріали для виготовлення різноманітних меблів

МДФ і ДСП – плитні будівельні матеріали, для виробництва яких використовують деревні відходи, змішані зі спеціальним клейовим складом. Але різниця між ними все ж таки велика. Тому, перш ніж вибрати один із цих матеріалів, необхідно розібратися, чим вони відрізняються один від одного.

МДФ

Для виробництва МДФ використовують подрібнену деревну тирсу. Для її склеювання застосовується суміш парафіну з лігніном. Формування плити відбувається шляхом гарячого пресування. Поверхня плити МДФ ідеально рівна, а на зрізі можна побачити дрібні фракції деревної стружки. Матеріал відрізняється міцністю, гнучкістю, високою стійкістю до дії вологи і простотою обробки. Це дає змогу отримати якісні та довговічні меблі.

Щоб надати матеріалу привабливості, використовується кілька варіантів обробки поверхні:

  1. Забарвлення. Дозволяє уникнути відшаровування покриття, але робить виріб більш дорогим.
  2. Покриття плівкою. Такий варіант плит найчастіше використовується при виробництві меблів. Плівка додатково захищає МДФ від дії вологи та механічних пошкоджень. Такі меблі прості у догляді та мають доступну вартість.
  3. Покриття пластиком. Меблі з такого матеріалу відрізняються практичністю і довговічністю, за ними легко доглядати. Завдяки покриттю пластиком виріб набуває стильного дизайну.

ДСП

Плити ДСП виготовляються з деревної тирси шляхом її змішування із синтетичною смолою. Поверхня матеріалу шорстка, а на зрізі добре видно великі фракції стружки. Вартість таких плит невисока, що робить матеріал популярним у меблевій промисловості. До переваг таких меблів належить простота догляду, довговічність і привабливий зовнішній вигляд.

ЛДСП

Це різновид ДСП, відрізняється ламінованою поверхнею. Плівка щільно тримається на поверхні й захищає її від впливу вологи, механічних пошкоджень і дії високої температури. Тому цей матеріал часто використовують при виробництві меблів для кухні та ванної кімнати.

Плівка, якою покриті плити ЛДСП, може мати найрізноманітніші відтінки. Причому вона може бути не тільки однотонною, а й прикрашатися різними малюнками та орнаментами. Це дає можливість створювати різноманітні варіанти оформлення меблів.

Переваги та недоліки

Під час вибору матеріалу виробники меблів враховують їхні переваги та недоліки. Загальною перевагою МДФ і ЛДСП є стійкість до грибка та інших шкідників. За іншими характеристиками вони істотно відрізняються.

ЛДСП і ДСП

Позитивні якості цього матеріалу:

  • великий вибір кольорів і варіантів оформлення поверхні плит;
  • підвищена стійкість до високих температур завдяки використанню спеціальної захисної плівки;
  • доступна вартість, що робить ЛДСП лідером у меблевій промисловості.

До недоліків матеріалу можна віднести:

  • ризик появи відколів під час обробки;
  • неможливість фрезерувати плиту;
  • наявність шкідливих компонентів у складі;
  • менші, порівняно з МДФ, показники вологостійкості.

МДФ

Основні переваги МДФ полягають у наступному:

  • великий вибір забарвлень, можливість імітації натуральних матеріалів;
  • висока щільність листа;
  • стійкість до механічних пошкоджень, відколів, дії вологи;
  • можливість глибокого фрезерування та іншої складної обробки;
  • можливість комбінації з деревом, склом.

З недоліків можна виділити:

  • необхідність додаткового догляду за фасадом, який має додатковий декор;
  • висока вартість;

Що краще для меблів?

Вартість готових меблів залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені. Порівняємо експлуатаційні характеристики кожного типу плит.

Міцність і щільність

Цей показник у МДФ становить 600-850 кг/м3. У ДСП, зокрема ламінованого, цей параметр майже в 2 рази нижчий. Це дозволяє плитам ДСП надійніше фіксувати фурнітуру і кріплення. Щільність і міцність залежать від сполучного компонента, використаного під час виробництва аркуша, і їхньої додаткової обробки (ламінування, шліфування). Тому найміцнішим є МДФ. За ним іде ЛДСП і найменш міцним є ДСП.

Екологічність

У складі всіх плитних матеріалів може бути присутнім формальдегід, що використовується як скріплювальна речовина. Формальдегід є токсичним і може негативно впливати на організм людини. Тому щоб уникнути несприятливих наслідків, необхідно обирати меблі із сертифікованого матеріалу. У сертифікаті, важливо звернути увагу на клас емісії матеріалів:

  • Е1 – визнаний абсолютно безпечним;
  • Е2 – може виділяти незначну кількість токсичних речовин, тому його фахівці не радять використовувати в дитячих кімнатах і житлових просторах.

Стійкість до вологи

Цей показник залежить від наявності спеціального захисного покриття. У низькоякісного ДСП воно відсутнє, тому використовувати такі меблі в приміщеннях з високою вологістю неприпустимо, оскільки вони швидко втратять свій первісний вигляд. ЛДСП покритий ламінованою плівкою, що робить вироби з нього більш стійкими до вологи. Але все ж тривалого контакту з водою такі меблі можуть не витримати. МДФ легко переносить контакт із вологою, тому з нього меблі відмінно підходять для кухні та ванної кімнати.

Обробка

ДСП поділяються на такі види:

  • чорнові (будь-яка обробка матеріалу відсутня);
  • ламіновані (присутнє меламінове покриття);
  • шпоновані (плита облицьована натуральним деревом);

МДФ також можуть додатково покривати захисною плівкою. Тому щоб зрозуміти, що краще, необхідно звернути увагу на характеристики ламінованих плит.

Можливість декорування

МДФ і ЛДСП можна декорувати. Це дає змогу використовувати ці матеріали для виробництва меблів у різних дизайнах. ДСП не має декоративного покриття.

Вогнестійкість

Цей показник залежить від речовини, яка використовувалася для скріплення плит. Додаткову вогнестійкість допоможе забезпечити ламінування матеріалу.

Ціна: що дешевше?

Найдешевшим із розглянутих матеріалів є ДСП. Далі йде ЛДСП, і найдорожчим є МДФ. Бюджетні меблі виготовляються з ЛДСП, але показники їхньої якості та довговічності обмежені. МДФ – найдорожчий матеріал, однак і меблі з нього міцні та довговічні.

Підіб’ємо підсумки

При виборі матеріалу для виробництва меблів необхідно враховувати умови експлуатації. Якщо це кухня, ванна, дитяча кімната, вибір очевидний – оптимальним рішенням стане ДСП. Даний матеріал добре переносить контакт з вологою, стійкий до температурних перепадів і механічного впливу і завжди в наявності в компанії Еколес. Якщо ж потрібно меблі, які не піддаватимуться серйозним навантаженням, а їхня експлуатація має відбутися в сухому теплому приміщенні, можна заощадити і зупинити вибір на виробах з ЛДСП.