Починаючи з 10 травня 2023 року, кожен українець, житло якого було пошкоджене або знищене внаслідок агресії з боку РФ, може отримати матеріальну компенсацію. Для цього необхідно подати відповідну заявку в програмі "єВідновлення". Після узгодження виплата надійде на спеціально відкриту в банку-партнері картку. Розглянемо особливості цієї програми, як і хто може нею скористатися, які умови тощо.
Особливості програми "єВідновлення"
Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України в лютому 2022 року чимало українців, особливо жителі населених пунктів, які були тимчасово окуповані, залишилися без житла або їхні будинки були серйозно пошкоджені. Для допомоги їм держава розробила можливість компенсації через програму "єВідновлення". На відшкодування збитків та відновлення житла спрямовуються гроші з державного бюджету, а також фінансові кошти, надані міжнародними донорами.
Розмір фінансової допомоги постраждалим визначається індивідуально. Для цього в місцевих громадах створюються спеціальні комісії, завданням яких є огляд пошкодженої нерухомості, оцінка збитку та розрахунок суми компенсації.
У разі схвалення заявки та надходження грошей на рахунок, людина має використати їх за призначенням протягом 1 року. При цьому витрачати отриману допомогу можна винятково на купівлю будівельних матеріалів, ремонт або відновлення покрівлі, заміну пошкоджених вікон чи дверей, виконання будівельних робіт. Залучити до робіт підрядника можна тільки в тому разі, якщо в нього є спеціальний МСС або торговий код.
Хто може розраховувати на виплату за програмою "єВідновлення"?
Подати заявку за програмою "єВідновлення" має можливість кожен українець, житло якого постраждало внаслідок воєнних дій і яке раніше не було відремонтовано за власні кошти. Наразі держава не має можливості компенсувати такі витрати, навіть якщо у людини є квитанції та чеки з магазину. Можливо, в майбутньому ця можливість з'явитися, зокрема, уряд працює над цим питанням, плануючи використовувати для таких цілей механізм виплати репарацій країною-агресором.
Пріоритет в отриманні компенсації надається таким категоріям заявників:
- учасники бойових дій;
- ветерани війни;
- люди, які отримали інвалідність унаслідок проведення бойових дій;
- сім'ї, які виховують 3 і більше дітей;
- члени сімей військових, які загинули внаслідок агресії рф;
- інваліди I і II групи;
- діти-сироти і ті, які були позбавлені опіки;
- піклувальники та опікуни дитини-сироти або позбавленої опіки батьків.
Відновленню підлягають не тільки приватні будинки, а й квартири в багатоповерхівках, кімнати в гуртожитках, а також інші житлові приміщення. Якщо пошкодження зазнав увесь під'їзд, його мешканці мають звернутися до ЖЕКу, керуючої компанії або органів місцевого самоврядування для проведення централізованого капітального ремонту. Програма "єВідновлення" в цьому випадку не використовується.
Також варто зазначити, що подати заявку на участь у програмі можуть тільки ті українці, чиє пошкоджене майно розташоване на території, підконтрольній Україні. Житло, розташоване на тимчасово окупованих на цей момент територіях, не може бути обстежене на предмет пошкоджень, тому й розрахувати суму компенсації неможливо.
Такі будинки не підпадають під дію програми до моменту деокупації території. Також не розглядаються заявки про пошкодження житла, яке розташоване в регіоні, де ведуться активні бойові дії.
Отримання компенсації за пошкоджене житло
Щоб подати заявку на отримання компенсації за пошкоджене внаслідок воєнних дій житло, необхідно встановити або за потреби оновити застосунок "єВідновлення". Далі потрібно:
- Повідомити про пошкоджене житло. Залишити повідомлення можна через сервіс "Дія" (сайт або мобільний застосунок).
- Відкрити в будь-якому з банків-партнерів (список затверджено Кабінетом міністрів) спеціальний рахунок і отримати картку "єВідновлення". Для цього потрібно відвідати будь-яке відділення банку або залишити онлайн-заявку на їхньому офіційному сайті.
- Скласти та подати заяву про нарахування матеріальної компенсації за пошкоджене житло. Зробити це можна на порталі "Дія", у місцевому органі соціального захисту або ЦНАПі.
- Після отримання заявки вона передається на розгляд комісії. Представники комісії прибудуть на місце зазначеного в заявці об'єкта, вивчать усі наявні пошкодження та розрахують суму компенсації на виконання ремонту або відновлення.
- Після ухвалення комісією рішення вони зобов'язані повідомити про це заявника. Далі повідомлення про ухвалене рішення з'являється в додатку "Дія".
- На завершення гроші надходять на зазначену картку "єВідновлення" і можуть бути використані на відновлення житла.
Якщо в заявника немає смартфона або іншого гаджета для встановлення застосунку "Дія", він може звернутися до місцевого органу соціального захисту або ЦНАПу, де йому допоможуть скласти цю заяву.
Які банки працюють із програмою "єВідновлення"?
Відкрити рахунок заявник може в будь-якому з банків, які співпрацюють із програмою "єВідновлення":
- ПриватБанк;
- ПУМБ;
- Ощадбанк;
- РайфайзенБанк;
- А-банк;
- Monobank;
- Ізібанк;
- Sportbank;
- Акордбанк;
- Sense bank;
- Восток;
- Банк Кліринговий дім.
Умови відкриття та обслуговування карток у всіх банках-партнерах однакові. Однак відсотки кешбеку або інші бонуси, доступні їхнім клієнтам, можуть відрізнятися залежно від обраної установи. Наприклад:
- Приватбанк повертає на картку 15% (але не більше 1500 грн.) протягом 3 місяців;
- Монобанк пропонує кешбек у розмірі 5%, також можна взяти участь у розіграші нової квартири;
- А-банк гарантує повернення 10% при оплаті карткою в Епіцентрі на перші 5 тисяч грн і 2% на всі наступні покупки в гіпермаркеті, а також пропонує взяти участь у розіграші 1 мільйона гривень від банку;
- Sense bank повертає 1% витрачених коштів, а при купівлі будівельних матеріалів в Епіцентрі ще 1 стільки ж повертає магазин;
- ПУМБ пропонує кешбек у розмірі 1500 грн і додаткові 500 грн бонусу;
- Izibank гарантує повернення 7% і пропонує взяти участь у розіграші сертифікатів на суму 30 тисяч гривень кожен для купівлі електроніки та побутової техніки;
- Sportbank повертає 5 % при покупці в категорії "Ремонт", але не більше 500 грн протягом 1 місяця, а також пропонує взяти участь у розіграші сертифіката на суму 10 тисяч гривень, які можна витратити на проведення ремонтних робіт.
Важливо встигнути витратити грошові кошти протягом 1 року з моменту їх надходження на рахунок. Після закінчення цього періоду вони автоматично будуть повернуті до державного бюджету. Самостійно поповнювати картку "єВідновлення", переказувати з неї гроші на іншу картку або розраховуватися за товари з категорій, які не належать до ремонту, не можна.
Хто не має права на компенсацію?
Отримати грошову компенсацію, передбачену на проведення ремонту пошкодженого житла, не можна в таких випадках:
- Старе житло було визнано комісією таким, що повністю зруйноване і відновити його не є можливим. Для таких заявників передбачена окрема програма компенсації.
- Власник пошкодженого житла вже самостійно за свої гроші провів ремонт або відновлювальні роботи. Однак, якщо такі роботи були проведені частково, можна розраховувати на отримання компенсації на завершені роботи.
- Власник пошкодженого житла має судимість за злочини, які скоєні проти національної безпеки країни. Компенсація також не належить їхнім спадкоємцям.
- Квартира розташована в пошкодженому під'їзді багатоповерхового будинку. У такому разі комплексному ремонту підлягає весь під'їзд. Для розв'язання проблеми слід подати заявку до ЖЕКу, керуючої компанії або місцевої адміністрації. Але якщо під'їзд уже відремонтовано, а квартира заявника ні, то він має право розраховувати на компенсацію за виконання її ремонту.
- Якщо у нерухомості кілька власників, то для отримання компенсації необхідно мати дозвіл кожного з них. Його можна надати комісії, яка проводитиме обстеження, або надіслати через портал "Дія".
Максимальна сума, яку можна отримати за програмою "єВідновлення" для власників житла, що підлягає ремонту або відновленню, становить 200 тисяч гривень.
Отримання компенсації за повністю зруйноване житло
Якщо комісія визнала житло повністю зруйнованим і таким, що не підлягає відновленню, його власник може розраховувати на інший вид компенсації. Ця програма доступна тільки тим, чий будинок розташований на неокупованій території і не там, де ведуться активні бойові дії.
Власник повністю зруйнованого житла має право на отримання сертифіката на купівлю нової нерухомості або грошових коштів на самостійне будівництво нового будинку. Сума такої компенсації розраховується спеціально створеною комісією на основі формули, яка була затверджена Кабінетом міністрів України.
На першому етапі здійснюється видача сертифікатів. Якщо заявник з якоїсь причини відмовляється від сертифіката, він має право на другому етапі претендувати на отримання грошових коштів, які зможе витратити на будівництво. У такому разі заяву слід подавати після старту другого етапу програми.
Процедура отримання компенсації за зруйноване житло наступна:
- на порталі "Дія" подати відповідну заяву;
- дочекатися отримання від держави сертифіката;
- залишити заявку в додатку на бронювання грошових коштів за сертифікатом;
- підписати договір із нотаріусом, після чого вся заброньована сума надійде на рахунок продавця нерухомості.
Скористатися даним сертифікатом можна протягом 5 років з дати його отримання. Його можна використати на купівлю будь-якого житла (первинний, вторинний ринок) або інвестувати в житловий об'єкт, що будується. За нього можна придбати приватний будинок, квартиру в багатоповерховому будинку, кімнату в гуртожитку або інше житлове приміщення.
Якщо ви підпадаєте під категорії, які можуть скористатися програмою, не проґавте свій шанс, щоб компенсувати збитки та відновити власне житло.