Фанера – популярний матеріал в оформленні інтер'єру. Її можна використовувати не тільки для декорування приміщення, але й для створення меблів або різних предметів інтер'єру. Але щоб результат вас дійсно порадував, а готова конструкція прослужила довго, необхідно знати правила вибору фанери для меблів і розуміти, як з нею працювати. Про це і поговоримо далі в статті.

Вибір фанери для меблів

Фанера – це листовий матеріал, який отримують шляхом склеювання деревного шпону за допомогою спеціального клеєвого складу. Саме від якості клею залежать основні експлуатаційні характеристики готового матеріалу:

  • стійкість до впливу вогню і води, що дозволяє використовувати фанеру для виготовлення меблів для кухонь і ванних кімнат;
  • міцність – меблі, виготовлені з фанери, здатні витримувати значні навантаження;
  • еластичність – навіть під впливом великої ваги меблі з фанери не деформуються.

Щоб виріб з фанери був якісним і міг прослужити якнайдовше, важливо правильно вибрати матеріал. Для цього фахівці рекомендують звертати увагу на такі параметри:

  1. Сорт фанери. Ідеально, якщо це буде перший сорт. Для виробництва такого матеріалу використовується відбірна деревина, тому на поверхні плити відсутні природні або виробничі дефекти, а готова продукція матиме естетичний вигляд.
  2. Марка. Меблі та декоративні перегородки виготовляються з листового матеріалу марки ФСФ або ФОФ. Фанера ФСФ відрізняється високими показниками вологостійкості завдяки використанню спеціальних смол для склеювання деревного шпону. Фанера марки ФОФ має ламіноване покриття, що робить її більш стійкою до впливу вологості і надає привабливий вигляд. Також існує фанера марки ФК, що має доступну ціну і незначні показники вологостійкості.
  3. Ступінь обробки. Лицьові і бічні панелі виробляються з плит Ш2. Вони відрізняються високою якістю обробки з обох сторін. Матеріал відшліфований і бездоганно гладкий. Задню стінку меблів можна зробити з плит Ш1, якщо це економічно вигідно. Їх відмінність в тому, що обробці (шліфуванню) піддається лише одна сторона матеріалу.
  4. Тип деревини. Для створення меблів або декоративних перегородок для дому рекомендується використовувати фанеру, виготовлену з березового шпону. Такий матеріал пластичний у роботі, міцний і не виділяє смоли при нагріванні.
  5. Розміри. Листи фанери, призначені для обробки приміщень або виготовлення меблів, випускаються зі стандартними параметрами. В залежності від розміру конструкції можна вибрати листи розміром 1525*1525 або 2500*1250 мм. Товщина листа може варіюватися від 3 до 30 мм. Для виготовлення шаф або кухонних гарнітурів рекомендується вибирати листи товщиною 10-15 мм.

Вибір інструмента для роботи з фанерою

Щоб працювати з фанерою було зручно, а готове виріб вийшло якісним, необхідно уважно поставитися до вибору інструмента. Для різання листів можна використовувати таке обладнання:

  1. Ручна пила. Найбюджетніший варіант, але якість зрізу може бути незадовільною. Крім того, працювати з ручною пилкою довго і не завжди зручно, а для вирізання маленьких деталей вона взагалі не підходить.
  2. Ручний лобзик. Використовується для створення фігурних деталей з фанери. Працювати з таким інструментом нескладно, при цьому якість вирізаних виробів досить хороше. Однак процес роботи з ручним інструментом тривалий і трудомісткий. При покупці лобзика також варто врахувати, що пилки для нього швидко ламаються, тому важливо мати їх запас.
  3. Дискова пила. Саме цей інструмент вибирають професійні меблеві майстри та будівельники. З його допомогою можна швидко розпиляти фанеру на деталі потрібного розміру. Інструмент підходить для роботи з листами будь-якої товщини. Щоб зріз вийшов акуратним, а край рівним, краще вибирати диск з зубами невеликого розміру.
  4. Електролобзик. Популярний інструмент для виконання точних зрізів будь-якої складності, в тому числі з його допомогою вийде зробити врізні пропили або криволінійні зрізи. Винятком можуть бути дуже дрібні деталі. Електричний лобзик використовується для листів, товщина яких перевищує 3 мм.
  5. Лазерний або лобзиковий станок. Це професійні інструменти для виконання робіт будь-якої складності. За допомогою лазерного станка з числовим програмним управлінням виконуються складні декоративні роботи, об'ємні малюнки.

Додатково для роботи з фанерою можуть знадобитися:

  • інші інструменти (дрель, шуруповерт, викрутка, стамеска);
  • циркулі, лінійки;
  • фурнітура (петлі, ручки та інші елементи в залежності від виробленої конструкції);
  • олівець (чорнографітний, будівельний);
  • лекала;
  • наждачний папір або шліфувальна машинка при роботі з великими об'ємами;
  • кріплення для фіксації заготовки (шурупи, мініфікси);
  • декоративні елементи (планки, шпаклівка, фарба, лак).

Технологія виконання робіт

Працюючи з фанерою, важливо враховувати такі нюанси, щоб не пошкодити матеріал і досягти бажаного результату:

  • для різання тонких листів фанери використовується пила або заточений ніж, середні ріжуть ручним лобзиком, а товсті – електричним інструментом;
  • перед тим, як з'єднувати листи кріпильними елементами, важливо зробити в них отвори для кріплень;
  • листи різати можна тільки вздовж деревних волокон;
  • важливо додатково зачищати елементи перед їх склеюванням для покращення адгезії.

Виготовлення меблів, декоративних перегородок або інших конструкцій з фанери виконується поетапно:

  1. Підготовка деталей. На лист фанери за допомогою олівця наноситься розмітка. Далі за допомогою вибраного інструмента проводиться розпил матеріалу. Поверхня заготовки шліфується, а краї зачищаються наждачним папером. В кінці поверхня покривається шпаклівкою.
  2. Збірка деталей. Після висихання шпаклівки на деталь наноситься позначка з місцями, де необхідно зробити отвори для шурупів або інших кріплень. Для висвердлювання отворів підійде звичайна дрель зі ступеневим свердлом. Якщо отвір буде знаходитися на лицьовій стороні, використовують кріплення з мініфіксом. Щоб зафіксувати стики, застосовується герметик.
  3. Збірка конструкції. Коли герметик повністю висохне, можна приступати до зборки меблів.

Декоративні перегородки для зонування простору в кімнаті, квартирі або офісі

Перед початком зведення декоративної перегородки необхідно зробити розмітку на стелі, підлозі та стіні, щоб готова конструкція була рівною. Після цього можна приступати до роботи:

  1. По намічених лініях закріпити бруски з кроком 25-27 см. Якщо є сумніви в стійкості такого каркаса, відстань можна зменшити до 14-15 см.
  2. За допомогою вертикальних брусків зафіксувати каркас. До підлоги та стелі каркас кріпиться за допомогою металевих куточків.
  3. Окремо готуються листи фанери. За необхідності на них виконуються отвори для поличок, наносяться візерунки тощо. Листи укладаються так, щоб усі кріпильні стики сходилися. Крок між кріпленнями зазвичай становить 10-20 см.
  4. При необхідності в порожнини можна покласти шар мінеральної вати або іншого теплоізоляційного матеріалу.
  5. Поверхня готової конструкції покривається грунтовкою та шпаклівкою.
  6. В кінці наноситься фарба, лак або інший декоративний матеріал для досягнення естетичного результату.

Стелажі та шафи з фанери

Шафа та стелаж з фанери можуть бути зроблені таким чином:

  1. Намалювати план майбутніх меблів з урахуванням необхідної кількості і розміщення в них полиць, ящиків. Розрахувати розміри конструкції, виходячи з місця, де вона буде розташована.
  2. З листа фанери вирізати заготовки корпусу, поличок та інших елементів конструкції.
  3. На стінках, поличках, дверцятах та інших елементах меблів зробити отвори для кріплень. За допомогою шурупів з'єднати всі підготовлені елементи, включаючи полиці, дверцята та ящики.
  4. В кінці нанести декоративне оздоблення. Це може бути декоративна плівка, шпалери або фарбування поверхні, нанесення лаку.

Кухонні меблі з фанери

Для виготовлення кухонних меблів існує свій алгоритм:

  • на поверхні листа фанери нанести позначки майбутніх деталей і розміщення кріплень;
  • розрізати лист на деталі за допомогою вибраного інструмента (пилка, лобзик);
  • краї деталей обробити наждачним папером з крупними фракціями або шліфувальною машинкою;
  • можливі місця тріщин або відколи зашпаклювати, використовуючи акрилову суміш;
  • нанести на поверхню антисептичний засіб і оліфу, що дозволить підвищити стійкість матеріалу до впливу вологи (виконувати потрібно в кілька шарів, даючи повністю висохнути кожному з них);
  • з підготовленого бруса зібрати каркас майбутнього кухонного шафи;
  • закріпити на каркасі стінки, фасад і стільницю;
  • усі місця кріплень зашпаклювати (замість цього можна використовувати спеціальні заглушки);
  • місця стиків покрити герметизуючим засобом;
  • зверху покрити готову конструкцію лаком, фарбою, нанести плівку ПВХ або інший декоративний матеріал залежно від ваших вподобань;
  • закріпити фурнітуру.

Садові конструкції з фанери

Фанера знайшла широке застосування в створенні садових конструкцій. З неї можна зробити:

  1. Фігури для саду. До процесу створення можна підключити навіть дітей, адже робити їх дуже просто. За допомогою трафаретів, які можна знайти в інтернеті, необхідно вирізати заготовку майбутнього прикраси. Далі його потрібно розмалювати і закріпити.
  2. Арки та альтанки. Такі конструкції елегантно виглядають в ландшафтному дизайні. З фанери можна зробити декоративне огородження, садову арку або перголу. Оскільки фанера відрізняється гнучкістю, її використовують для створення ефектних купольних конструкцій.
  3. Садові меблі. Фанера підходить для виготовлення класичної лавки, столу для пікніка, гойдалок і навіть шезлонга.
  4. Ігровий будиночок. Фанера – ідеальний матеріал для швидкого та легкого створення красивого і функціонального місця для дитячих ігор.

Фанера – популярний матеріал в оформленні інтер'єру. З неї можна робити меблі, декоративні перегородки, садові конструкції тощо. Матеріал відрізняється між собою сортами в залежності від якості поверхні. При виборі сорту необхідно враховувати стиль інтер'єру, де плануєте встановити готову конструкцію. Для класичного дизайну вибирають рівний і гладкий матеріал без вад, а для екостилю або напрямку лофт більше підходить фактурна поверхня зі слідами сучків.

Купити якісну фанеру за прийнятними цінами пропонуємо в інтернет-магазині «ЕкоЛіс». В асортименті представлені матеріали різних видів, тому легко підібрати виріб з потрібними параметрами. У нас також доступна послуга порізки та обробки фанери при її замовленні в каталозі «ЕкоЛес». Тому процес виготовлення меблів або інших конструкцій буде ще простіше і швидше.

Замовляйте недорогу фанеру у нас з оперативною доставкою по всій Україні. Дзвоніть або залишайте заявку на сайті.