Сьогодні можна купити або замовити виготовлення абсолютно будь-яких меблів, в тому числі шафи-купе. Однак багато умільці наважуються зробити його своїми руками. Такий підхід не тільки допоможе заощадити сімейний бюджет, але і стане предметом гордості її власника. Крім того, меблі буде максимально відповідати потребам і перевагам господаря будинку. Далі розглянемо, як зробити шафа-купе самостійно, який матеріал вибрати, особливості його конструкції та інші важливі нюанси, які варто знати майстру.

Види шаф-купе

Особливістю шафи-купе є особлива конструкція його дверцят. Вони не розчиняються, як у звичайній меблів, а відсуваються вбік, відкриваючи вміст. Виходячи з конструкції шафи-купе ділять на такі види:

  1. Окремо стоять. Це стандартна шафа, в якій є основа, верх і стінки, а дверцята відкочуються убік, рухаючись напрямними. Такий варіант меблів відрізняється простотою установки. Єдине, що може спричинити складнощі – це складання відкатних дверей. Але так як меблі не прив'язані до певної ніші, при потребі таку шафу-купе можна перенести в інше місце.

  2. Вбудовані. Така шафа монтується в ніші, тому перенести її в інше місце не вийде. Вбудовані системи завжди виготовляються на замовлення за певними параметрами, тому проводити виміри необхідно вже після завершення всіх ремонтних та оздоблювальних робіт у кімнаті. Розсувні системи кріпляться безпосередньо до підлоги, стелі та стіни. Вбудовані шафи-купе мають безліч переваг – максимальна простота складання, різноманітність розмірів та ін
  3. Кутові. Така шафа може бути як вбудованою, так і окремою. Його перевагою є компактність та місткість одночасно. Тому він вважається ідеальним варіантом для невеликих квартир. Дверцята в таких шафах бувають прямими або радіальними.

За типом конструкції шафа-купе може бути:

  1. Вбудований. У ньому відсутня основа, верх та боковини, оскільки їх роль виконують стіни та стеля кімнати. Для кріплення фасаду та внутрішніх перегородок використовується підлога та стеля. Перегородки кріпляться до стіни. Щоб зробити внутрішні перегородки, застосовується будь-який доступний матеріал. Перенести таку шафу на інше місце з часом не вдасться.
  2. Корпусний. Це класична шафа-купе, яку можна переміщати та транспортувати. Єдина відмінність – спосіб відкриття дверей. Такі меблі коштують дорожче, тому що для її виробництва потрібно більше матеріалу.

Переваги та недоліки шаф-купе

Шафа-купе зручніша і практичніша в порівнянні зі звичайними меблями. Його головні переваги:

  • можливість встановлення навіть у маленькій кімнаті;
  • компактність;
  • різноманітність моделей;
  • місткість;
  • простота збирання.

Недоліком є ​​необхідність обслуговування розсувного механізму. Якщо цього не робити, меблі можуть вийти з ладу. Тому спочатку необхідно звертати увагу на якість розсувної системи, щоб шафа змогла прослужити максимально довго.

А тепер розглянемо безпосередньо переваги самостійного виготовлення шафи-купе:

  1. Економія. Всі передбачувані витрати - це вартість матеріалів, з яких буде зроблено шафу. Якщо купувати вже готовий виріб, то його ціну, крім вартості матеріалів, буде включено проектування, крій матеріалу, доставка і складання. Все це підвищує вартість шафи-купе в кілька разів.
  2. Мінімальний термін виготовлення меблів. Замовляючи шафу-купе, доведеться чекати до кількох місяців, тому що зазвичай у виробника черга на подібні замовлення. Самостійно шафу-купе можна зробити за кілька тижнів.

Які матеріали вибрати для виготовлення шафи-купе?

При виборі матеріалу, з якого буде зроблено шафу-купе, необхідно звертати увагу на його надійність, міцність та довговічність. Зазвичай для таких меблів використовуються:

  1. Дерево. Незважаючи на те, що натуральна деревина є традиційним матеріалом для меблів, для шафи-купе це не найкращий варіант. Якісною буде тільки добре висушена та просочена спеціальними розчинами (гарячою оліфою або полімерною емульсією) деревина. Також на поверхні не повинно бути дефектів (тріщин, сучків). Так як дерево відноситься до гігроскопічних матеріалів, воно не підходить для виробництва вбудованих шаф, адже через перепади вологості, які можуть бути всередині ніші, матеріал почне коробитися, тріскатися і швидко втратить свій первісний вигляд.
  2. Вагонка. Вона може бути зроблена з натурального дерева, МДФ  або ПВХ. У цьому планки, у тому числі складається стулка, поміщаються в дерев'яну раму. Важливо, щоб вона була суха і не мала дефектів на поверхні. Вагонка підбирається за розміром, а окремі дощечки склеюються спеціальним клеєм, що може ускладнити складання конструкції. Однак такий матеріал може підійти лише для дверей. Стінки шафи краще робити з іншого матеріалу.
  3. Фанера. Вважається міцним та універсальним матеріалом. Для шафи-купе підійде як стандартна, так і фанера, що ламінує. Ламіновані листи є стійкими до впливу вологи, тому вони будуть ідеальним варіантом для шафи-купе, який планується розмістити в коморі або ніші. Крім того, матеріал екологічний та має привабливий зовнішній вигляд. Але, працюючи з фанерою, варто враховувати, що вона м'яка і податлива, тому при неакуратному використанні шурупів або інших кріплень здатна деформуватися. Щоб уникнути цього, рекомендується використовувати спеціальні шайбоподібні прокладки.
  4. ДВП, МДФ, ЛДСП. Плитні матеріали є ідеальним матеріалом для створення шафи-купе своїми руками. Вони поєднали в собі всі переваги натуральної деревини, але при цьому добре реагують на підвищену вологість або температурні перепади. Для виробництва меблів варто віддати перевагу плитам середньої чи високої щільності. Вони легко криються на деталі будь-якого розміру та форми. До переваг листових матеріалів також відноситься різноманітність відтінків, що дозволить підібрати відповідний колір до будь-якого інтер'єру.
  5. Меблеві щити. Цей матеріал обирають за доступну вартість та привабливий вигляд. Для виробництва меблевих щитів використовують натуральну деревину. Зазвичай це береза, дуб чи вільха. Їх комбінують із фанерою. Фасад і каркас роблять із меблевого щита, а ящики та полиці – з фанери.

Якщо в будинку є елементи старої шафи, їх можна використовувати при створенні нової конструкції. Приміром, ДСП у старих меблях може бути настільки міцним, що вкрутити в них шурупи без створення отвору неможливо. Такі панелі можна використовувати для створення полиць або інших нутрощів шафи-купе.

Вибравши матеріал, потрібно замовити розсувні двері. Зробити їх самостійно можна, але це обійдеться набагато дорожче, ніж покупка готової до встановлення конструкції. Щоб двері служили довше, знадобиться самоклеючий ущільнювач, який фіксується в пазах для кріплення профілю. Також він виконує захисну функцію, запобігаючи потраплянню пилу всередину шафи і робить рух дверей повністю безшумним.

Влаштування шафи-купе

Внутрішній простір шафи-купе може бути будь-яким. Це залежить від потреб та переваг власника. Щоб меблі були максимально зручними та функціональними, для зонування простору всередині рекомендується використовувати такі елементи:

  1. Штанга із металу. Використовується для розміщення вішалок із одягом. Якщо меблями користуватиметься людина невисокого зросту, можна додатково розмістити пантограф чи меблевий ліфт. З його допомогою вдасться легко опускати речі до рівня.

  2. Полиці. Бувають висувними чи стаціонарними. Їхня довжина може займати половину або всю глибину шафи. Якщо планується робити широку полицю, важливо подбати про якісну опору. Інакше згодом вона почне прогинатися під своєю вагою чи розкладених зверху речей.
  3. Скриньки. Робити їх дуже широкими не варто. Якщо всередину покласти багато речей, то вийде значне навантаження на висувні елементи, через що вони можуть зламатися.
  4. Кошик. Їхня зручність полягає в тому, що легко проглядається весь вміст.
  5. Полиці для взуття. Допомагають компактно розмістити взуття та створити порядок.
  6. Гачки. Можуть використовуватися в шафі-купе для зберігання сумок, ременів та інших дрібних аксесуарів.

Процес виготовлення шафи-купе

Виготовлення шафи-купе включає декілька етапів. Розглянемо кожен із них докладніше.

Виміри та розрахунки

Перш ніж розпочати створення шафи-купе, потрібно зробити креслення майбутньої конструкції. Для цього вимірюються всі розміри та вказуються параметри. Заміри проводяться за допомогою рулетки у горизонтальному та вертикальному напрямках.

На цьому етапі остаточно визначається деталування шафи - скільки тут буде розсувних фасадів, де і як будуть розміщені полиці та інші елементи конструкції. Під час проведення вимірів враховується також товщина використовуваних матеріалів.

Розпил та фурнітура

Усі деталі шафи можна викроїти самостійно, замовити розпил матеріалу у виробничому цеху чи будівельному супермаркеті. Для цього важливо, щоб створене креслення було максимально точним.

Додатково підбирається фурнітура. Для шафи-купе знадобляться:

  • меблеві куточки – краще, якщо вони будуть металевими;
  • саморізи та дюбеля;
  • прокладки для шурупів;
  • гачки та кліпси для кріплення полиць;
  • штанга для плічок.

Складання та монтаж

Розглянемо процес складання шафи-купе на прикладі конструкції, яка буде встановлена ​​поруч зі стіною, яка замінює задню стінку:

  1. Проведення розмітки. Щоб шафа-купе вийшла рівною, позначки потрібно зробити в декількох місцях. Відзначається край конструкції, розташування вертикальних секцій та горизонтальних полиць.
  2. Встановлення кріплення. Спочатку помічається місце кріплення дюбелів. У зазначених точках просвердлюються отвори, куди вставляються пластикові вкладки. Кріплення встановлюються в потрібне місце і закріплюються шурупами.
  3. Монтаж наповнення шафи-купе. Усередині розміщуються полиці та вертикальні стійки. Спочатку встановлюється та закріплюється бічна стінка конструкції. Кожна стійка виставляється та фіксується біля кріплення шурупом. Після чого монтуються полиці, вішалки та круглі стійки.
  4. Встановлення стін шафи-купе. Для цього на кожній деталі відзначається місце кріплення та свердлиться для неї отвір. Кожен отвір встановлюється пластиковий вкладиш, який фіксується кріпленням.
  5. Монтаж напрямних та дверей. На стінках шафи кріпляться напрямні, а на стулках фіксуються деталі розсувного механізму. Підготовлені стулки встановлюють на рейки. Проводиться регулювання руху стулок таким чином, щоб їхнє переміщення було безшумним.
  6. Перевіряється якість монтажу кожної деталі, міцність усіх кріплень та рух дверей.

Наслідуючи послідовні етапи і враховуючи всі особливості, можна зробити і зібрати шафу-купе своїми руками. Якщо все зробити правильно, меблі прослужать багато років, зберігаючи естетичний вигляд та функціональність.

Якщо ви вирішили виготовити шафу-купе своїми руками, насамперед вам знадобиться якісний матеріал. Знайти його за вигідною ціною та з оперативною доставкою по Україні пропонуємо у нашому магазині. Також у нас доступна послуги порізки матеріалу за потрібними параметрами. Телефонуйте або залишайте заявку на сайті https://ekoles.com.ua/